Myjki warsztatowe

Budowa myjek warsztatowych – podobnie jak ich obsługa – jest niezwykle prosta. Jak głosił pewien renesansowy uczony, artysta i konstruktor: Prostota jest szczytem wysublimowania. Trudno się z nim nie zgodzić, przecież myjki warsztatowe, choć nieskomplikowane w swojej budowie, pozwalają doskonale oczyszczać zabrudzone czy otłuszczone powierzchnie.

myjki warsztatowe Marwis
Dzięki stosunkowo prostej budowie myjek warsztatowych ich obsługa jest równie bezproblemowa.

Proste jak konstrukcja… myjki warsztatowej

Aby zrozumieć fenomen myjek, należy najpierw zapoznać się z ich konstrukcją. Flagowy przedstawiciel tego rodzaju urządzeń, model MST 1200, posłuży za przykład do omówienia budowy myjek warsztatowych.

Konstrukcja nośna MST 1200 jest wykonana z zespawanych kształtowników i blach stalowych. Całość została dodatkowo pokryta powłoką lakierniczą, która nie tylko nadaje myjce estetyczny wygląd, ale również zabezpiecza konstrukcję. Wykorzystane materiały sprawiają, że urządzenie jest sztywne i wytrzymałe.

Elementem, która gra pierwsze skrzypce w myjkach warsztatowych, jest blat roboczy z wanną ociekową, mającą formę stalowego, perforowanego sita. Po prawej stronie natomiast znajduje się zawór regulacyjny z przyłączonym wężem elastycznym, zakończony pędzlem przepływowym.

myjki warsztatowe
Nowoczesne myjki warsztatowe z blatami roboczymi.

Poniżej blatu roboczego umieszczona została beczka, do której spływają płynne zanieczyszczenia i zużyty płyn myjący. Kolejnym elementem znajdującym się bezpośrednio pod blatem, w zamkniętej komorze, jest beczka zawierająca płyn myjąco-odtłuszczający. Na tylnej ścianie w dolnej części komory zamontowano pompę ssąco-tłoczącą, która jest odpowiedzialna za obieg cieczy myjąco-odtłuszczającej. Wymienione powyżej elementy znajdują się w zamkniętej komorze wyposażonej w stalowe drzwiczki.

Aby działanie myjek warsztatowych MST 1200 było możliwe, zostały one zaopatrzone w instalację elektryczną z wyprowadzeniem przewodu zasilającego wraz ze wtyczką na bocznej ścianie urządzenia. Instalacja 230 V/ 50 Hz służy do zasilania pompy cyrkulacyjnej, a jej włącznik zlokalizowany jest po prawej stronie urządzenia.

Dodatkowe wyposażenie

Myjki warsztatowe MST 1200 to urządzenia stacjonarne, jednak niekiedy zdarza się, że muszą zostać przemieszczone. Jeśli odległość, na jaką przeniesione ma być urządzenie, jest niewielka (wewnątrz pomieszczenia warsztatowego), do transportu mogą posłużyć uchwyty boczne. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość zaopatrzenia urządzenia w dodatkowe kółka jezdne.

Kolejnym, opcjonalnym wyposażeniem jest pokrywa uchylna z siłownikami pneumatycznymi. Dzięki nim urządzenie jest zabezpieczone w czasie postoju przed dostępem osób postronnych i emisją oparów technologicznych.

myjki warsztatowe
Myjka warsztatowa blat roboczy i wanna ociekowa.